Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/parafia-szklanedomy.pl/includes/menu.inc).

Komornik jako urzędnik publiczny, poręczyciel wykonalności orzeczeń prawniczych

Najnowsze

Dłużnicy, którzy nie płacą własnych wierzytelności nie mogą czuć się bezkarni, prędzej, czy później przybędzie do jego domu windykator.


Komornik to funkcjonariusz publiczny, poręczyciel wykonalności rozstrzygnięć prawniczych wydanych w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej.


Znaczy to, że realizując swoją pracę, komornik korzysta z wyjątkowej osłony prawa karnego, jaka należy się funkcjonariuszom publicznym.


przeczytaj tutaj
Source: pixabay.com
Jednocześnie powinno się mieć na uwadze, że jako funkcjonariusz publiczny komornik podlega nadzwyczajnej odpowiedzialności w wypadku popełnienia przestępstw urzędniczych. Komornik funkcjonuje przy sądach rejonowych, w rewirach. To obwód właściwości sądu rejonowego, bądź kilku sądów, w którym pracuje na ogół więcej aniżeli jeden komornik. Działa on na ogół w własnym rewirze, jednak wierzyciel może wybrać komornika z innego obrębu, a nawet innej części państwa. Prawo (sprawdź akt notarialny luboń) wyboru nie przysługuje jedynie w sytuacjach o egzekucje z nieruchomości. Jego głównym obowiązkiem jest kierowanie egzekucji sądowej.
Egzekucje prawnicze polegają na tym, że przy użyciu wyznaczonych środków przymusu zmierza się do wyegzekwowania z majątku dłużnika wypłaty dla wierzyciela. Procedura cywilna rozróżnia dwa rodzaje egzekucji sądowej, świadczeń finansowych, oraz niefinansowych. Licytacje komornicze z Wrocławia mogą być przeprowadzane z majątku, ruchomości, wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych, z wierzytelności, oraz z innych praw majątkowych.


W działaniu egzekucyjnym zasadniczo obowiązek okazania elementów majątku dłużnika spoczywa na wierzycielu. Licytacje komornicze odbywają się zawsze publicznie, w towarzystwie i pod kontrolą sędziego, również w obecności komornika - komornik-wroclaw.eu/.