Rokroczna męka czyli rozliczenie się z fiskusem. O czym pamiętać i z czego czerpać wiedzę?

Jednym z najważniejszych obowiązków podatników jest oddanie zeznania podatkowego za rok poprzedni. To, jaki dokument będzie właściwy, zależy od konkretnej formy opodatkowania. Najczęściej wypełnianym dokumentem jest znany wszystkim PIT 37. Niezłożenie wspomnianego rozliczenia do US w należytym terminie, więc do 30 kwietnia roku kolejnego, wiąże się z przekroczeniem prawa skarbowego, za które są w stanie nas obciążyć karą pieniężną.

rozliczanie podatków
Author: Administración Nacional de la Seguridad Social
Co ważne, grzywny tej można uniknąć, jeżeli wypełni się nakazy opisane w KKS. Jeśli mamy na myśli pity 2015 rok może być jednym z wstępnie całkowicie zautomatyzowanych. Gro osób i tak będzie woleć osobiste stawienie się w US, lecz bywa to bardzo denerwujące. PIT 37 to niewątpliwie najpopularniejszy dokument składany w czasie rozliczenia podatkowego. Dotyczy on bowiem ponad 16 milionów mieszkańców Polski. Można go uzupełnić na własną rękę lub z małżonkiem. Co jednak jeśli nie wyrobimy się ze składaniem dokumentów? Podstawową dolegliwością, z jaką mogą się spotkać płatnicy, którzy spóźnieni składają deklaracje, jest wymieniona wcześniej kara pieniężna wymieniona na podstawie nakazów KKS. Kwota za niezłożenie dokumentów można rozpatrywać w opcji 2 odmiennych sytuacji. Należy także pamiętać, że opóźnienie złożenia dokumentów i nieopłacenie podatku równa się również z doliczaniem odsetek za opóźnienie od zaległości fiskalnych. O ile nie znajdujemy wyjścia na uniknięcie naliczania procent za zwłokę to istnieje wszakże sposób na utratę odpowiedzialności karnej podatkowej. Można to zrobić poprzez złożenie tzw. „czynnego żalu”.

obliczenia podatkowe
Author: Lucas Hayas
Pamiętajmy jednak, że jeżeli podatnik jeszcze przed wezwaniem służb skarbowych zauważy i naprawi własny błąd poprzez złożenie zaległego zeznania fiskalnego i opłacenie zaległego podatku wraz z odpowienimi odsetkami, może uniknąć kary. Gdy chodzi o pity 2015 rok umożliwia szerokie spektrum możliwości w temacie poprawek. Bądźmy również czujni, gdyż w owym roku zmieniły się numery rubryk i wypełniając formularz na podstawie zeszłorocznego możemy się niesłychanie pomylić. Nie zapomnijmy więc, iż jeżeli podatnik dopełni wszystkie obowiązki wobec fiskusa, może liczyć na zwolnienie z karalności za wykroczenie skarbowe.